پزشکی و سلامتدرد دندان عقلدرمان خانگی دندان درددرمان دندان درددندان درددندان عقل

دندون عقلم درد میکنه چیکار کنم؟؟ (درمان درد دندان عقل)


ما در مورد این که علت درد دندان عقل چیست صحبت خواهیم کردن پس از آن به  بررسی روش های درمان خانگی و درمان دارویی درد دندان عقل خواهیم پرداخت. از دندان عقل به عنوان آخرین دندان فک یاد می کنند که بین ۱۸ تا ۲۵ سالگی در دهان رشد می کند و دندانپزشکان آن را آسیای سوم می نامند. هر فرد دارای ۲ دندان عقل در فک پایین و ۲ دندان عقل در فک بالا می باشد پس در مجموع هر فرد دارای ۴ دندان عقل است. اگر دندان عقل بدرستی رشد نکند مشکلاتی را به بار می آورد.

دندون عقلم رو کشیدم درد میکنه چیکار کنم خوب بشه ؟؟

دندون عقلم درد میکنه چیکار کنم؟؟ (درمان درد دندان عقل)

 

علت درد دندان عقل چیست؟

وقتی که دندان عقل از لثه در می‌آید همراه خودش درد دارد. امکان دارد بعلت کج رشد کردن دندان، شما بخاطر پنهان بودن، نیمه پنهان بودن دندان عقل درد شدیدی داشته باشید که باید به دندانپزشک رجوع کنید. علل زیادی در درد گرفتن دندان عقل وجود دارد که در ادامه به شما خواهیم گفت. همه افراد دارهی دندان عقل نیستند و همه آن‌هایی که دندان عقل دارند هم دردی ندارند. مثلا اگر رشد دندان عقل در زاویه درستی نباشد یا روی دندان‌های کناری بخاطر نبود فضای کافی اثر گذارد، می‌تواند درد را بوجود آورد. پس علت های زیادی می‌توان برای آن نام برد.

مشکلات حاصل از رشد دندان عقل:

 • تومور
 • آسیب به دندان کناری
 • عفونت
 • کیست
 • مشکلات لثه
 • پوسیدگی دندان
 • درد فک

زمان مناسب برای مراجعه به پزشک چه موقع است؟

با وحود اینکه درد دندان عقل مشکل‌های زیادی بوجود می‌آورد ولی همیشه هم راه درمان آن، کشیدن نیست. درد حاصل از دندان عقل عموما قابل درمان خواهد بود. اما اگر بعد از لستفاده از روش خانگی، درد شما تسکین پیدا نکرد به پزشک مراجعه کنید. اگر درد شدیدی داشتید، بوی دهان‌تان بد بود، خوردن و آشامیدن برای‌تان سخت بود، تب داشتید، لثه‌تان متورم بود، به دندان‌پزشک رجوع کنید تا مشکل بزرگتری برای دندان شما اتفاق نیفتد‌.

 

دندون عقلم درد میکنه چیکار کنم؟؟ (درمان درد دندان عقل)

 

مصرف دارو برای درمان درد دندان عقل

ژل‌های بی حسی مصرف کنید:

اگر دندان عقل شما درد دارد، روی لثه خود ژل بی‌حسی بمالید. این ژل ها بدلیل داشتن بنزوکائین باید بطور مستقیم به لثه زده شود تا از شدت درد بکاهد. ژل را به هیچ عنوان قورت ندهید. این ژل‌ها از مواد طبیعی درست شده که به راحتی از داروخانه‌ها می توانید تهیه کنید. استفاده اسپری لیدوکایین ده درصد روش دیگری برای از بین بردن درد است ولی توجه کنید که آن را در حلق خود اسپری نکنید. همیشه به طرز استفاده از محلول دقت کنید.

خوردن مسکن باعث تسکین درد می شود:

زمانی که درد دندان عقل شما را رها نمی‌کند، مسکن های بدون نسخه مانند: استامینافون، ایبوپروفن، آسپرین مصرف کنید چرا که به درمان درد کمک میکنند. دقت کنید که خوردن آسپرین را به هیچ عنوان به کودکان تجویز نکنید و طبق دستورالعمل گفته شده استفاده کنید.

از خوردن بیش‌از‌حد مسکن دوری کنید:

اگر دندون درد شما بسیار زیاد بود در خوردن مسکن‌ها و ژل ها زیاده‌روی نکنید. مصرف زیاد ژل‌های بنزوکائین سبب بوجود آمدن بیماری‌هایی مانند هموگولوبینی خواهد شد که سطح اکسیژن شما را کاهش می‌دهد. حتی ممکن است منجر به مرگ شود.

 

دندون عقلم درد میکنه چیکار کنم؟؟ (درمان درد دندان عقل)

 

درمان‌ های خانگی درد دندان عقل 

 

سعی کنید از مسواک‌های نرم استفاده کنید:

اگر درد دندان عقل دارید امکان دارد مسواک زدن درد شما را دوچندان کند. در طول روز دوبار مسواک بزنید. در هنگام مسواک زدن، از مسواک نرم استفاده کنید تا لثه شما آسیب نبیند.

 

به ماساژ دادن لثه‌هایتان بپردازید:

اگر دندان عقل شما در حال رشد است، ممکن است لثه‌های شما اذیت شود. در این مرحله برای تسکین درد دندون عقل به آرامی جایی که دندان درحال رشد است را ماساژ دهید. این روش باعث تسکین درد لثه می شود. برای ماساژ دادن دستان خود را حتما بشویید و سپس ماساژ دهید. بعد از این کار دهان خود را شسته و با فلورایدهای موجود در بازار دهان خود را آبکشی کنید. از گاز استریل هم می توانید استفاده کنید. تمرکزتان به کناره‌های دندان باشد و در هنگام ماساژ دادن به لثه فشار نیاورید. روزی ۳ الی ۴ بار این روش را انجام دهید.

 

دندون عقلم درد میکنه چیکار کنم؟؟ (درمان درد دندان عقل)

 

از کمپرس سرد برای درمان درد دندان عقل استفاده کنید:

اگر درد شما باعث آزار و اذیت‌تان شد از کمپرس یخ استفاده کنید یا چند تکه یخ را روی دندان قرار دهید. از این روش زمانی می‌توانید بهره ببرید که دندان شما به سرما حساسیت نشان ندهد. همچنین می‌توانید چند تکه یخ را داخل نایلون قرار داده سپس دور آن پارچه‌ای بپیچید و روی لثه قرار دهید. سرما جذب پوست‌تان می شود و به تسکین درد کمک می کند‌.

 

سرکه سیب را امتحان کنید:

مقداری آب گرم و سرکه سیب را باهم ترکیب کنید و به مدت ۳۰ ثانیه در دهان خود بچرخانید سپس محلول را تف کنید و چند بار این کار را ادامه دهید. سپس دهان خود را با آب گرم بشویید. این روش هم به درمان درد دندان عقل کمک میکند. در طول روز ۳ الی ۴ بار این کار را انجام دهید ولی به هیچ وجه آن را نخورید. اگر  با مصرف این ترکیب دهان شما به تحریک ادامه داد، دور این روش خط بکشید.

 

دندون عقلم درد میکنه چیکار کنم؟؟ (درمان درد دندان عقل)

 

آب نمک قرقره کنید:

نمک برای آرام کردن درد دندان عقل و همچنین پوست بسیار مفید است. برای درست کردن این محلول، مقداری نمک را در آب حل کنید و مدت چند ثانیه در دهان خود بگردانید سپس آن را بیرون بریزید. توجه کنید که با فشار بالا این کار را انجام ندهید و روی دندانی که ببشتر درد می‌کند تمرکز کنید. این کار را ۲ الی ۳ بار تکرار کنید و سپس دهان خود را با آب گرم بشویید.

 

از تسکین دهنده های طبیعی استفاده کنید:

بعضی از مواد غذایی درد دندان را بصورت فوق‌العاده‌ای کاهش می دهند که زنجبیل، سیر و پیاز جزءِ این‌ها هستند. مقداری از این مواد را بردارید و روی دندان‌تان بگذارید. بعد از اینکه آن را روی دندان قرار دادید، مقداری از آن را گاز بگیرید تا آب آن بیرون بیاید. این کار باعث تسکین درد شما می شود.

 

عصاره گیاهی مصرف کنید:

عصاره‌های گیاهی بخودی خود باعث درمان هر دردی مانند درد دندان عقل هستند. برای انجام این کار انگشت خود را آغشته به گیاه کنید و روی لثه خود بکشید تا درد شما آرام گیرد. همچین مقداری از آن را در آب بریزید و مانند دمنوشی آن را در دهان خود بچرخانید. حواستان باشد هیچوقت آن را نخورید چون بعضی از این گیا‌ها سمی‌اند. برخی عصاره های گیاهی مفید:

 • میخک
 • دارچین
 • نعنا
 • آلوئورا و مریم گلی
 • میخک
 • روغن درخت چای
 • خوک طلایی
 • روغن زیتون
 • عصاره وانیل

 

دندون عقلم درد میکنه چیکار کنم؟؟ (درمان درد دندان عقل)

 

چای کیسه را تست کنید:

چای با داشتن یکسری خواص به درمان درد دندان عقل کمک می کند. برای انجام این روش، چای کیسه‌ای را در آب گرم خیسانده، سپس آن را به مدت ۵ دقیقه روی دندان بگذارید. این کار را ۲ الی ۳ بار در طول روز انجام دهید.برخی چای‌ های مفید برای درد:

 • چای سرخارگل
 • چای مریم‌گلی
 • چای سبز
 • چای سیاه
 • چای خوک طلایی

 

غذاهای با طبع سرد بخورید:

یکی از روش‌های مقابله با درد دندان عقل خوردن غذاهای سرد است. مقداری خیار یا سیب زمینی را روی دندان بگذارید تا درد آن آرام شود. از میوه‌های یخ زده مانند آناناس، موز، سیب و انبه هم می توانید بهره ببرید. اگر دندان شما به سرما حساسیت دارد این روش توصیه نمی شود.

 

دندون عقلم درد میکنه چیکار کنم؟؟ (درمان درد دندان عقل)

 

بیشتر بخوانید : 

دندونم درد میکنه چیکار کنم ؟؟ (درمان سریع دندان درد)

دندونام پوسیده چیکار کنم ؟؟ (درمان پوسیدگی دندان)

ترمیم مینای دندان | مینای دندونم آسیب دیده چیکار کنم ؟؟

چطور دندان هایم را سفید کنم ؟ (۲روش ساده و سریع)

علت دندان قروچه چیست؟ + (درمان بزرگسالان و کودکان)منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا