انواع ترشحات واژنپزشکی و سلامتترشح واژنترشحات رحمترشحات واژنترشحات واژینال

ترشحات واژن | ۲۲ سوال و جواب درباره انواع ترشحات واژینال


چه نوع ترشحات واژنی داریم؟ ترشحات واژن من طبیعی است یا خطرناک؟ آیا ترشحات واژینال نشانه بارداری اس ؟ آیا می توانید با رنگ و ساختار ترشحات واژن بفهمیم که در کدام روز از چرخه قاعدگی هستید؟  با ما همراه باشید تا به طور کامل در مورد انواع ترشحات واژینال صحبت کرده و تعدادی از سوالات مهم در این مورد دست پیدا کنیم .

ترشحات واژن من خطرناکه ؟ از کجا بفهمم طبیعیه؟

ترشحات واژن | ۲۲ سوال و جواب درباره انواع ترشحات واژینال

 

انواع ترشحات واژن

انواع ترشحات واژن چیست ؟  چرا لباس زیر شما خیس می شود؟

همه خانم ها با لباس زیر خیس مواجه شده اند که رگه های سفیدی روی آن مشخص است. این خیسی ها همان ترشحات واژن هستند که کاملا طبیعی می باشند. ترشحات خیس عموما سفید و شفاف می باشند. زمانی که ترشحات خشک می شوند، مایع آن را تبخیر می شود و تنها یک ماده جامد سفید یا متمایل به زرد باقی می ماند که می توان آن را به کبره تشبیه کرد.

این ترشحات اگر ویژگی های زیر را داشته باشند، قطعا طبیعی هستند وگرنه برای امنیت بیشتر بهتر است به پزشک مراجعه کنید.:

 • بدون بو یا بوی نمک ضعیف
 • بدون خارش و سوزش

اکنون کمی در مورد انواع ترشحات واژن صحبت میکنیم.اینکه هر کدام چه معنایی دارند؟

 

ترشحات واژن | ۲۲ سوال و جواب درباره انواع ترشحات واژینال

 

۱- ترشحات سفیده تخم مرغی واژن

زمان دقیق تخمک گذاری در هر خانمی متفاوت است و گاهی اوقات برای همان خانم نیز ممکن است هر ماه زمان متفاوتی داشته باشد. ترشحاتی که شبیه به سفیده تخم مرغ هستند، می توانند از تخمک گذاری خبر دهند. این ترشحات نشان می دهند که اسپرم ها اجازه ورود به رحم را پیدا کرده اند و پروسه تخمک گذاری آغاز شده است. ترشحات واژنی که روی سر انگشتان دست کش بیایند، نشانه باروری هستند. هرچقد کشسانی آنها بیشتر باشد، یعنی کیفیت باروری بیشتر است. تشخیص تغییرات این مواد لزج در وهله اول کار سختی است.

بیشتر بخوانید >> علت و درمان ترشحات تخم مرغی چیست؟

 

ترشحات واژن | ۲۲ سوال و جواب درباره انواع ترشحات واژینال

 

۲- ترشحات سفید پنیری شکل واژن

ترشحات کرم مانند زودتر از ترشحات تخمک گذاری اتفاق می افتند. این نوع از ترشحات معمولا قبل از زمان تخمکد گذاری یا دقیقا قبل از پریود خود را نشان می دهند. شناختن ترشحات بدن به شما کمک می کند که در مورد رابطه جنسی برنامه ریزی بهتری داشته باشید. در طول چرخه قاعدگی این ترشحات را ثبت کنید و هر تغییری را به دقت نگاه کنید، بعد از ثبت این موارد، الگویی را خواهید یافت.

بیشتر بخوانید >> علت و درمان ترشحات پنیری شکل چیست؟

 

ترشحات واژن | ۲۲ سوال و جواب درباره انواع ترشحات واژینال

 

۳-ترشحات آبکی و شفاف واژن 

ترشحات آبکی واژن معمولا شفاف و تمیز و گاهی رقیق هستند. غده های اطراف واژن و رحم، ترشحات واژن را برای دوری از سلول های مرده و باکتری آزاد می کنند. ترشح طبیعی و سالم، واژن و رحم را از خطر عفونت و چرب شدن آن حفظ می کند. زمانی که شما از نظر جنسی تحریک شده اید، جریان خون در واژن افزایش پیدا می کند و باعث خارج شدن مایع روان می شود. ممکن است بعد از رابطه جنسی نیز این ترشحات اضافه شوند. اما به طور کلی ترشحات آبکی معمولا در رمان تخمک گذاری ، ورزش ، تحریک جنسی و پریودی اتفاق می افتند.

بیشتر بخوانید >> علت و درمان ترشحات شفاف و رقیق واژن چیست؟ 

 

ترشحات واژن | ۲۲ سوال و جواب درباره انواع ترشحات واژینال

 

۴- ترشحات قهوه ای رنگ واژن

مشاهده ترشحات قهوه ای رنگ واژن در لباس زیر یا هنگام ادرار می تواند نشانه مشکلی باشد. اگر تابحال این اتفاق برایتان نیفتاده، ممکن است بترسید یا اینکه فکر کنید مشکلی برایتان پیش آمده است. اما خبر خوب این است ترشحات قهوه ای همان خون های قدیمی هستند. خون تازه رنگ قرمز روشن دارد. اما خون قدیمی، هرچقدر بیشتر در رگ های خونی باشد، تیره تر می شود. زمانی که خون در معرض هوا قرار می گیرد، پروسه ای به نام اکسیداسیون اتفاق می افتد. زمانی که هموگلوبین و آهن خون در معرض هوا قرار می گیرد، رنگ خون متمایل به قهوه ای می شود. در بسیاری از موارد، ترشح قهوه ای رنگ طبیعی است. این ترشح می تواند نشانه از خیلی چیزها باشد، از بارداری گرفته تا در شرف پریود بودن.

بیشتر بخوانید >> علت و درمان ترشح قهوه ای رحم چیست؟

 

ترشحات واژن | ۲۲ سوال و جواب درباره انواع ترشحات واژینال

 

۵- ترشحات زرد رنگ واژن 

در مورد ترشحات زرد واژینال شاید مهم ترین سوال برای شما این باشد که ترشحات طبیعی هستند یا غیر طبیعی . برای اینکه فهمیدن این موضوع باید فاکتورهایی را در نظر بگیرید. اگر ترشح زرد رنگ شما بدون بو باشد هیچ جای نگرانی نیست. ترشحات زرد روشن یا زرد کمرنگ بدون بو کاملا طبیعی میباشند. اما ترشحات همراه با بو می تواند نشانه عفونت باشد . در واقع ترشحات زرد روشن یا زرد غلیظ واژن مخصوصا اگر همراه با بو باشند، غیرطبیعی هستند. وباید با پزشک راجع به آن صحبت کرد. اما وضعیت هایی هستند که در آنها ترشحات زرد رنگ واژن طبیعی شمرده می شود. ممکن است چند روز قبل از پریود ترشحات زرد روشن و آبکی داشته باشید. دلیل آن هم این است که بدن در این دوره از چرخه قاعدگی ماده لزج بیشتری تولید می کند. زرد شدن آن هم به علت مخلوط شدن ماهی با خون می باشد.

بیشتر بخوانید >> علت و درمان ترشح زرد رحم چیست؟

 

ترشحات واژن | ۲۲ سوال و جواب درباره انواع ترشحات واژینال

 

۶- ترشحات سبز رنگ واژن 

ترشحاتی که طبیعی باشند معمولاً تمیز یا سفید هستند و هیچ بویی ندارند، مگر این که بوی آنها ملایم باشد. ترشحات سبز معمولاً غیر نرمال می باشد و نشان دهنده عفونت می باشند، مخصوصا اگر با بوی بدی همراه باشد. در واقع زمانی که بدن به التهابات پاسخ می دهد، چنین ترشحاتی به وجود می آید. با شروع عفونت ممکن است ترشحات زرد و رقیق را مشاهده کنید. این ترشحات کم کم متمایل به سبز می شوند و غلظت آنها افزایش می یابد. در نهایت رنگ آنها سبز لیمویی و روشن خواهد شد و بسیار غلیظ میشوند و بوی بد نیز خواهند داشت.

بیشتر بخوانید >> علت و درمان ترشح سبز رحم چیست؟

 

ترشحات واژن | ۲۲ سوال و جواب درباره انواع ترشحات واژینال

 

۷- ترشحات چسبناک واژینال

مشاهده ترشحات چسبناک که نوعی ماده لزج خارج شده از رحم می باشند، در دوران تخمک گذاری کاملا طبیعی می باشد. شاید تا چند روز بعد از پریود این ترشحات چسبناک رحم را نبینید و شاید هم ببینید. دانستن زمان این ترشحات به شما کمک می کند که برای داشتن رابطه جنسی خود برنامه ریزی کنید. میزان و نوع ترشحات واژنی در خانم ها و در چرخه قاعدگی هرکدام از آنها متفاوت است.

 

ترشحات واژن | ۲۲ سوال و جواب درباره انواع ترشحات واژینال

 

سوالات رایج در مورد ترشحات واژینال

 

شاید متوجه شوید که مقداری مایع از واژن شما خارج می شود. این ترشحات همیشه یکسان نیستند و بوهای مختلفی نیز دارند. در طول زندگی با ترشحات مختلفی روبرو خواهید شد، که همین امر برای شما سوالاتی را در مورد این ترشحات به وجود می آورد.

 

 1. چرا ما ترشح واژنی داریم؟

ترشحات واژنی مخلوطی از مواد لزج، مایع، باکتری و پوسته های سلولی از رحم و واژن خارج می شود. رنگ، بو و چسبندگی ترشحات در هر روز چرخه قاعدگی متفاوت است. ترشحات واژنی طبیعی برای مرطوب کردن دیواره های واژن تولید می شوند و و آلت تناسلی خانم ها را از عفونت محفوظ می دارد.

 

 1. چه ترشحاتی طبیعی هستند؟

ترشحات واژنی طبیعی حاوی مواد لزج و مایع می باشد که دیواره مخاطی سلول ها را در رحم و واژن را پوسته پوسته می کند و بیرون می ریزد. رنگ و چسبندگی ترشحات در هر کس متفاوت است و بستگی به روز چرخه قاعدگی فرد دارد. ترشحات طبیعی واژن می توانند سفید، شفاف، آبکی یا کشسان باشند. این ترشحات بوی خودشان را دارند و در خانم ها متفاوت می باشند. ترشح طبیعی بویی شبیه شیر ترشیده یا مشک را دارند. بوی این ترشحات نیز در هر فرد وابسته به روز قاعدگی  و رابطه جنسی محافظت نشده متفاوت است.

 

 1. ترشحات قهوه ای رنگ چه معنایی دارند؟

قبل از اینکه معنی دقیق آن را شرح دهیم، بهتر است که به این نکته توجه کنید که ترشحات قهوه ای رنگ به چرخه قاعدگی وابسته هستند. اگر دقیقا قبل از پریود با چنین ترشحاتی روبرو شدید، به این معناست که پریود شما در راه است. اگر در میانه چرخه قاعدگی با ترشحات قهوه ای مواجه شدید، علت آن می تواند تغییرات هورمونی درست بعد از تخمک گذاری باشد. از طرفی دیگر، اگر پریود شما دیر شده و تست بارداری شما مثبت است، ترشحات قهوه ای می تواند علامت سقط جنین یا حتی حاملگی خارج از رحم باشد. اگرچه که ترشحات قهوه ای می تواند نشانه التهابات مهبلی، تورم رحم یا التهاب لگن باشد. اگر در قسمت پایین شکم، دردی را احساس کردید، این احتمالات بیشتر می شود.

 

 1. ترشحات سفید واژن چه معنایی دارند؟

اگر دیدید که ترشحات سفید در حال خروج از واژن هستند، می تواند علامتی از بیماری هایی مثل باکتری در واژن یا قارچ باشد. برای تشخیص دقیق باید به پزشک مراجعه کنید و آزمایش دهید. معمولا قبل از شروع درمان باید آزمایشات انجام شود. به این علت که وضعیت های مختلف، درمان های متفاوتی دارند.

 

 1. با ترشحاتی که بو دارند، چه کار کنیم؟

ترشحات طبیعی واژن بوی مخصوص به خود را دارد و در هرکس متفاوت است. ترشحات طبیعی بویی شبیه به شیر ترشیده یا مشک دارند. این بوها کاملا طبیعی هستند و نمی توان از آنها خلاص شد. این بوها بعد از رابطه جنسی محافظت نشده و روز چرخه قاعدگی متفاوت می باشد. اگر بو قوی و ناخوشایند باشد، یا اگر بوی ماهی بدهد، حتما باید به پزشک مراجعه کنید و تحت آزمایشات قرار بگیرید.

 

 1. از کجا بفهمیم که بوی ترشحات واژن طبیعی است؟

ترشحات طبیعی واژن بوی مخصوص به خود را دارد. مثل بوی شیر ترشیده یا مشک و نمی توان از این بو خلاص شد. اگرچه در هر خانمی این بو متفاوت است. این بو همچنین به روز چرخه قاعدگی و رابطه جنسی محافظت نشده وابسته است. اگر بو قوی و ناخوشایند باشد، یا اگر بوی ماهی بدهد، حتما باید به پزشک مراجعه کنید و تحت آزمایشات قرار بگیرید.

 

 1. آیا بافت سفید، ترشح طبیعی است؟

ترشحات طبیعی واژن شفاف و آبکی هستند، و می توانند بوی ملایم داشته باشند یا اینکه هیچ بویی نداشته باشند. حجم این ترشحات چند روز قبل از تخمک گذاری افزایش می یابد. اگر تشخیص دادید که ترشحات شما از لحاظ کشسانی، رنگ یا بو تغییر کرده است، به پزشک مراجعه کنید.خارج شدن مایع از واژن بسیار طبیعی است. اگرچه که همیشه باید ترشحات را از نظر بو و ظاهر مورد بررسی قرار دهید. رنگ ها و بوهای متفاوت می توانند نشانه وضعیت سلامتی واژن یا آلت تناسلی فرد باشد.

 

 1. آیا برای دختر کم سن، وجود ترشحات طبیعی هستند؟

بله، کاملا طبیعی است که دختران در همه سنین ترشح داشته باشند. در دختران با سن پایین، مقدار ترشحات بسیار کم است اما در زمان های نزدیک به بلوغ افزایش می یابد. بعضی از دختران ترشح کمتری دارند و بعضی بیشتر؛ در بعضی ها ترشحات تمیز و شفاف و در بعضی دیگر مایل به زرد یا مایل به سفید است. مهم است که ترشحات طبیعی را بشناسیم. اگر ترشحات کشسانی، رنگ یا بوی بد غیر طبیعی دارند، می توانند نشانه عفونت باشند که به مراجعه سریع به پزشک نیاز دارند.

 

 1. چگونه باید از شر این ترشحات خلاص شد؟

اکثر اوقات ترشحات طبیعی هستند و در زمان های منظمی اتفاق می افتند. شما از این ترشحات رهایی پیدا نمی کنید، مگر اینکه ترشحات غیر طبیعی یا ناخوشایند را تجربه کنید. اگرچه، اگر کشسانی، بو و رنگ ترشح غیر معمولی باشد، کمی نگران کننده است. همچنین اگر ترشح باعث سوزش و خارش شود، می تواند نشانه عفونت یا هر چیزی باشد که نیاز به مراجعه به دکتر دارد.

 

 1. آیا ترشحات واژن نشانه بارداری است؟

بله، اگر ترشح سفید، رقیق، مثل شیر وبوی ملایم داشته باشد، می تواند نشانه بارداری باشد. به ترشحات واژن در طول بارداری لکوره می گویند و اصلا جای نگرانی در مورد آنها وجود ندارد. یکی از تغییرات در ترشحات واژن در دوران بارداری این است که در میزان غلظت، کشسانی و مقدار متغیر است. ترشحات واژن در یکی دو هفته اول بارداری اتفاق می افتد.

 

 1. ترشح در دختران از چه سنی آغاز می شود؟

سن بلوغ در دختران بین هشت تا سیزده سال است. البته که طبیعی است بعضی از دختران  علائم بلوغ را قبل از هشت یا بعد از سیزده سالگی نشان دهند. معمولا یک دختر یک سال  بعد از اولین ترشحی که دارد، پریود می شود. ترشحات واژن در دختران بسیار جوان کاملا طبیعی می باشد.

 

 1. ترشحات طبیعی واژن چه مقدار باید باشد؟

بعضی از خانم ها نگران میزان ترشحات واژنی خود هستند. شاید این میزان از نظرشان زیاد باشد اما جای نگرانی نیست. بدن سالم یک زن به طور میانگین ۱ تا ۴ میلی متر ترشح در طول ۲۴ ساعت خارج می کند. شاید این ترشحات با برخورد با لباس شما تغییر رنگ دهد. پارامترها در هر فرد متفاوت است. شاید ترشح یک خانم به حدود ۴ میلی متر برسد اما نشاندهنده مشکل در فرد نباشد. میزان ترشح در خانم ها متفاوت است و گاهی اوقات در طول تخمک گذاری، بارداری و استفاده از لوازم جلوگیری از بارداری به طور قابل توجهی افزایش می یابد. اگر در چرخه قاعدگی خود، ترشحات بیش از حد معمول باشند یا این ترشحات همراه با خارش، بو، یا درد در طول رابطه جنسی باشد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

 

 1. چه مقدار ترشح طبیعی است؟

هیچ مقداری را نمی توان برای ترشح طبیعی تعیین کرد. مقدار ترشح واژن در روزهای مختلف قاعدگی متفاوت است. معمولا طیف طبیعی ترشحات واژن ۱ تا ۴ میلی متر در هر ۲۴ ساعت است. قرص های جلوگیری از بارداری، ترشحات را در طول ماه دچار تغییر و نوسان می کند. ترشحات واژن در دوران بارداری افزایش می یابد. بنابراین می توان گفت که سطح ترشحات واژن در طول ماه متغیر است و به عوامل متعددی بستگی دارد. اما اگر حس کردید که میزان ترشح از حد طبیعی تجاوز کرده است، به پزشک مراجعه کنید.

 

 1. ترشحات فیبروم رحم چه رنگی هستند؟

فیبروم رحم به رشد سرطانی رحم گفته می شود. در واقع فیبروم ها سرطانی خوش خیم و بی خطر می باشند. ترشحات فیبرومی همراه با خون سفید هستند و در حالت عادی قهوه ای یا متمایل به زرد می باشند. این ترشحات به دلیل شکسته شدن تومور فیبروم به وجود می آید و کاملا طبیعی است. گاهی اوقات ترشحات می توانند نشانه حل شدن فیبروم باشند.

 

 1. چه چیزی ترشح را زیاد می کند؟

دلایل زیادی هستند که باعث زیاد شدن ترشحات واژن می شوند:

 • زمان های تخمک گذاری.
 • زمان های تحریک جنسی.
 • زمانی که واکنش آلرژیک دارید.
 • زمانی که استرس دارید یا وضعیت هورمون ها تغییر کرده است.
 • هنگام مصرف آنتی بیوتیک ها.
 • استفاده از داروهای جلوگیری از بارداری.
 • نشانه های اولیه بارداری.
 • وارد کردن چیزی به سمت رحم.
 • زمان های شیردهی.

 

 1. داشتن ترشحات هر روزه به چه معناست؟

اگر ترشحات طبیعی واژن هر روزه باشد، راهی برای حفظ سلامت بدن و خارج کردن سلول های مرده می باشد. اما ترشحات بیش از حد واژن می تواند نشانه مشکلات جدی باشد. ترشحات واژن می توانند سفید، چسبناک، غلیظ یا رقیق باشند. این ترشحات می توانند همراه با بوی بد یا همیشه بدون بو باشند. ترشحات واژن در معرض هوا می توانند زرد یا سفید شوند.

 

 1. آیا ترشح سفید نشاندهنده ی پریود است؟

بله، معمولا ترشح سفید و غلیظ می تواند نشانه پریود باشد و علت آن هم وجود پروژسترون است؛ هورمونی که مسئول حاملگی و چرخه قاعدگی می باشد. این ترشحات طبیعی هستند، مگر اینکه بسیار سنگین یا همراه بوی قوی باشد. در روزهای بعد که سطح استروژن بالا می رود، این ترشحات آبکی و شفاف تر می شوند.

 

 1. اگر ترشح سفید و شبیه شیر باشد، چه معنایی دارد؟

اگر چنین ترشحی داشته باشید، احتمال دارد که باردار باشید. این ترشح سفید و غلیظ در طول بارداری را لکوره می گویند. این ترشحات مخصوصا در اوایل بارداری کاملا طبیعی هستند. اگر رنگ این ترشحات کم کم به خاکستری بزند و یا بوی بدی داشته باشد، می تواند نشانه عفونت یا وجود باکتری در واژن باشد.

 

 1. ترشحاتی موقع تحریک جنسی با دیگر ترشحات واژن تفاوت دارند؟

وظیفه اصلی ترشحات این است که سلامت واژن را تضمین کنند. این نقطه از بدن مانند هر عضو دیگری برای سالم بودن نیاز به رطوبت و محافظت دارد. در طول چرخه قاعدگی، میزان مواد لزج خارج شده از رحم ممکن است متفاوت باشد اما در زمان های اوج یا همان در طول تخمک گذاری، باز هم در حدی نیستند که رابطه جنسی را برای شما آسان تر کنند. ترشحات منظم واژن بخشی از چرب کردن طبیعی بدن می باشد، اما پروسه های دیگری نیز برای مرطوب سازی بدن وجود دارند. محل واژن به مقدار زیادی خون را تغذیه می کند و رگ های خونی در این قسمت گشاد می شوند و اجازه می دهد که مواد ترشح شده به دیواره ها برسند.

هنگام تحریک جنسی، این ماده لزج توسط غده بارتولین (پست لوله مجرایی) و غده اسکین ( پشت مجرای ادرار) تولید می شود. چرب شدن واژن باعث می شود که نفوذ راحت تر انجام بگیرد و فرد در هنگام مقاربت درد نکشد. میزان این ترشحات برای هر فردی متفاوت است و مرحله زندگی و فاز چرخه قاعدگی نیز در این امر موثر است.

 

 1. آیا ترشحات واژن با سطح هورمون ارتباط دارند؟

خانم ها بین پریودهایشان ترشحات واژنی را می بینند که در رنگ (از سفید تا شفاف)، میزان و چسبناکی در طول چرخه قاعدگی متفاوت است. این تغییرات طبیعی در ترشحات واژن به دلیل تغییرات هورمون به خصوص استروژن می باشد. در هر چرخه ترشحات واژنی، پروسه طبیعی هورمونی در بدن یک فرد اتفاق می افتد.

 • ممکن است در روزهای بعد از پریود، ترشحات کاملا متوقف شوند. (روزهای خشک)
 • با نزدیک شدن به دوره تخمک گذاری، میزان ترشحات افزایش می یابد .
 • ماده لزج در رحم، کشسان و شفاف می گردد، مثل سفیده تخم مرغ.
 • میزان ترشحات دوباره قبل از قاعدگی کاهش پیدا می کند.

 

 1. چه زمانی ترشحات نشان دهنده بیماری می باشند؟

ترشحات طبیعی بدون بو هستند. این ترشحات سفید و شفافف غلیظ و چسبناک یا رقیق و کشسان می باشند. انواع غیر طبیعی ترشحات واژن می تواند نشاندهنده یکی از موارد زیر باشد:

 • وجود باکتری در واژن ( این نوع ترشح بوی ماهی می دهد)
 • عفونت مخمری (ترشحاتی که مثل پنیر دلمه شده می باشند)
 • تریکومونیازیس (ترشحاتی که زرد یا متمال به خاکستری می باشند)
 • افزایش غیر طبیعی در ترشح واژن.
 • تغییر در رنگ، بو و بافت واژن.
 • ترشحات خونی.
 • خارش، سوزش و درد در واژن.
 • درد در زیر شکم هنگام ادرار.

ترشحات واژن نقش مهمی در سیستم تناسلی زنان ایفا می کند. اگر رنگ، بو یا کشسانی این ترشحات غیر طبیعی به نظر برسند، مخصوصا اگر با سوزش و خارش نیز همراه باشند، می توانند نشانه عفونت یا وضعیت بیماری در فرد باشند. اگر چیزی شما را اذیت کرد، حتما به پزشک مراجعه کنید.

 

 1. کی باید بابت ترشحات رحم به پزشک مراجعه کنیم ؟

اگر در ترشحات خود چیز غیر طبیعی دیدید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

 • تغییر نکردن ترشحات در طول چرخه قاعدگی می تواند نشانه عدم تعادل در هورمون ها باشد.
 • ترشحات واژنی که به طور غیر طبیعی زیاد هستند و تا چند هفته ادامه می یابند.
 • یکی از نشانه های استروژن بالا می باشند.
 • مقدار بسیار کم ترشحات می تواند نشاندهنده سطح پایین استروژن باشد.

منبع flo.health / ترجمه اختصاصی سایت دلبرانه 

 

ترشحات واژن | ۲۲ سوال و جواب درباره انواع ترشحات واژینال

 

بیشتر بخوانید : 

محاسبه سیکل قاعدگی | سیکل قاعدگی خانم ها چند روز است؟؟

انواع ترشحات بارداری | آیا ترشحات واژن نشانه بارداری است ؟

چگونه خشکی واژن را درمان کنیم؟ (۱۰ درمان خانگی)

چرا رنگ خون پریود من سیاهه ؟؟l

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا