قیمت گل بنت قنسولگل بنت قنسولگل و گیاهگلهای آپارتمانی

بنت قنسول | نگهداری از گل بنت قنسول (آبیاری،نور،خاک،کود،تکثیر)


گل بنت قنسول گلی است که به زیبایی شهره است. این گل با برگ های سرخ پهن مهمانی از کشور های آمریکای لاتین و کشور مکزیک است و با تاریخچه ای عجیب در بسیاری از فرهنگ ها و ملت ها عقاید جالبی در مورد آن وجود دارد. این نوشته بعد از گفتن داستان افسانه ای این گل به شرایط نگهداری (آبیاری،رطوبت ، خاک ، کود ، نور ، دما و هرس) و روش تکثیر و در نهایت آفات و بیماری ها و مشکلات گل بنت القنسول را بررسی خواهد کرد. گفته میشود نگهداری از این گل تا حدودی ساده است پس میتواند گزینه خوبی برای طرفداران پرورش گلهای آپارتمانی باشد. با ما همراه باشید.

بسم الله الرحمن الرحیم

بنت قنسول | نگهداری از گل بنت قنسول (آبیاری،نور،خاک،کود،تکثیر)

 

معرفی کوتاه بنت قنسول : 

 • نام انگلیسی : POINSETTIA
 • نام علمی : EUPHORBIA PULCHERRIMA
 • نام فارسی : گل بنت القنسول
 • نام فارسی اصیل : سرخه برگ
 • رنج قیمت : ۲۰۰۰۰ هزار تومان به بالا
 • خانواده : EUPHORBIACEAE
 • خاستگاه : مکزیک

 

بنت قنسول | نگهداری از گل بنت قنسول (آبیاری،نور،خاک،کود،تکثیر)

 

تاریخچه و عقاید جالب در مورد گل بنت قنسول!

داستان این گل زیبا به کریسمس در قرن شانزدهم میلادی در مکزیک برمی‌گردد، افسانه ‌ها داستان دختری به نام پِپیتا یا ماریا را نقل می‌کنند که به علت فقر نمی‌توانست هدیه‌ای برای شب تولد مسیح تدارک ببیند، او به واسطه الهامی که از فرشتگان دریافت میکند ، گیاهان هرز کنار جاده را جمع کرده و به عنوان پیشکش در جلوی محراب کلیسا قرار میدهد . معجزه‌ای رخ میدهد و شکوفه‌های قرمز از میان همان علف ها رشد میکند. از قرن هفدهم میلادی افرادی در مکزی از این گیاه برای تزیینات جشن کریسمس استفاده میکنند . امروزه در آمریکای شمالی ، بنت قنسول خیلی زیاد در دیزاین های کریسمس ، کلیسا، ادارت و مراکز تجاری استفاده میشود .

 

بنت قنسول در کشور های مختلف :

 • در عربی آن را بنت القنصل، به معنای دختر کنسول، می‌شناسند.
 • در آمریکا روز دوازدهم دسامبر روز ملی همان بنت قنسول است.
 • آزتک‌ها از این گیاه برای رنگرزی و درمان تب استفاده می‌کنند.
 • در مکزیک و گواتمالا آن را به نام گل شب کریسمس می‌شناسند.
 • در اسپانیا آن را گل عید پاک می‌نامند.
 • در شیلی و پرو به نام تاج کوه‌های آند شناخته می‌شود.
 • در ترکیه به علت علاقه آتاتورک به این گیاه، آن را گل آتاتورک می‌نامند.
 • در انگلیسی نام آنرا جوئل رابرت پوینست (کسی که در سال ۱۸۲۵ این گیاه را به آمریکا معرفی کرد) مینامند.

 

بنت قنسول | نگهداری از گل بنت قنسول (آبیاری،نور،خاک،کود،تکثیر)

 

شرایط مناسب رشد گل بنت قنسول :

۱- نور مناسب برای بنت قنسول:

گل بنت قنسول عاشق نور می باشد و به کمک نور می تواند رشد خوبی را داشته باشد . می توانید گیاه را پشت پنجره شمالی منزل خود قرار دهید تا بتواند نور کافی را جذب خود کند . همچنین یادتان باشد که اشعه مستقیم خورشید برای گیاه بسیار بد می باشد و باعث از بین رفتن گیاه می شود .

 

۲- دمای مناسب برای بنت قنسول:

بهترین دما که به رشد گیاه کمک بسیار زیاد می کند ، دمای بالای ۱۵ درجه سانتی گراد می باشد و اگر دما پایین تر از ۱۵ درجه سانتی گراد بیاید ، باعث به تاخیر افتادن رشد گیاه می شود و همچنین باعث کوچک ماندن براکته ها می باشد . باید گیاه در دمای ۱۵ الی ۲۴ درجه سانتی گراد قرار بگیرد . چه در تابستان و چه در زمستان باید این دما باشد تا در فصل زمستان گلدهی خوبی را داشته باشد .

 

۳- تکثیر بنت قنسول:

می توانید برای تکثیر گیاه ، از قلمه زدن استفاده کنید که قلمه زدن باید در فصل تابستان و بعد از گلدهی باشد . گیاه را از ساقه قلمه زده و در خاک بکارید تا مانند گلدان قبلی شروع به گلدهی و رشد خوبی را داشت . قلمه زدن آسان ترین روش می باشد که خیلی سریع جواب گو می باشد .

 

۴- آبیاری کافی و مناسب برای بنت قنسول:

آبیاری گیاه را می توانید به دو روش انجام دهید . اولین روش اینکه هر ۲ الی ۳ بار در هفته گیاه را آبیاری کنید و روش دوم اینکه هر موقع سطح خاک گیاه خشک بود ، گیاه را آبیاری کنید . همچنین حتما باید از زه کشی خاک خوب باشد .

 

۵- رطوبت مناسب برای بنت قنسول:

برای رطوبت گیاه می توایند از دو روش استفاده کنید . اولین روش اینکه گیاه را غبار پاشی کنید و از آن طریق رطوبت گیاه تامین شود و دوم اینکه تشتی را پر آب کرده و در زیر گلدان قرار دهید و از این طریق نیز رطوبت گیاه تامین می شود .

 

۶- خاک مناسب برای بنت قنسول :

برای خاک گل بنت القنسول باید از چند خاک استفاده کنید تا ترکیبی به دست آید که این ترکیب شامل خاک باغچه و خاک پیت می باشد که به رشد گیاه کمک بسیار زیادی را می کند .

 

۷- تغذیه مناسب برای بنت قنسول:

اگر کود گیاه کم باشد ، باعث ریزش برگ هایش می شود و همچنین زمانی که شروع به گلدهی می کند باید دفعات آن را بیشتر کنید . همچنین حتما باید از کود نیتروژن استفاده کنید که به رشد گیاه کمک بسیار زیادی را می کند .

 

۸- هرس بنت قنسول:

گلدهی گل بنت قنسول در آخر ماه اردیبهشت به پایان می رسد . برای اینکه گیاه را تحریک کنید تا بتواند سریع تر جوانه بزند ، باید شاخه را از ۱۵ سانتی متری هرس کنید . و همچنین باید در زمان هرس کردن گیاه حتما از دستکش استفاده کنید ، زیرا دارای شیره بسیار خطرناک می باشد که آسیب بسیار جدی را به شما وارد می کند .

همچنین باید گفت که زمانی که گیاه را هرس می کنید حتما باید از دستکش استفاده کنید ، زیرا این گیاه دارای شیره ای می باشد که بسیار خطرناک و سمی می باشد که اگر با دست در ارتباط باشد ، آسیب بسیار جدی را به دست شما می زند .می توانید برای جلوگیری از خارج شدن این شیره ، گیاه را در آب گرم قرار دهید و دمای آب ۴۰ درجه سانتی گراد باشد ، این کار از خارج شدن این شیره جلوگیری می کند .

 

بنت قنسول | نگهداری از گل بنت قنسول (آبیاری،نور،خاک،کود،تکثیر)

 

آفات و بیماری های گل بنت القنسول:

۱- برگ ها سبز و ریزش دارد :

زمانی که گیاه را آبیاری می کند بهتر است برگ ها را به آرامی تکان دهید تا قطرات روی آن باقی نماند که به گیاه آسیب برساند . همچنین ریزش برگ ها می تواند بخاطر کمبود تغذیه و سرد بودن هوا می باشد که باید این مشکلات را حل کنید .

 

۲- گلدهی گیاه زمان زیادی را برده است :

اگر در فصل پاییز درجه و یا حرارت محل قرار گیری گیاه بسیار پایین باشد ، باعث به عقب و تاخیر افتاده رویش گیاه می باشد که باید گیاه را در دمای بالای ۱۵ درجه سانتی گراد قرار دهید .

 

۳- شاخه های بلند دارد ولی برگ ها زرد شده اند :

این موضوع دارای دلیل های مختلف می باشد که بیشتر باید در قلمه زدن دقت بسیار زیادی را داشت باشد و هر چه قلمه ها ضخیم تر باشد ، باعث بهتر رشد کردن گیاه و گلدهی بهتر آن می شود . همچنین بهترین زمان برای قلمه صبح می باشد .

 

۴- گل بنت قنسول  بیش از حد رشد دارد :

این موضوع دو علت دارد . اولی اینکه از کود شکری استفاده کرده اید که در بالا گفته شد فقط باید از کود نیتروژن استفاده کنید تا گیاه رشد خوبی را داشته باشد . و دوم اینکه قلمه زدن گیاه را در فصل بهار و تابستان انجام داده اید .

 

۵- کنار برگ ها سوخته است :

سوخته شدن کنار برگ ها بخاطر کمبود کلیسیم می باشد که باید کلیسیم گیاه را تامین کنید . همچنین می توانید از داروخانه قرص کلسیم را خریداری کرده و هفته ای ۱ بار به گیاه دهید .

 

۶- برگ های زیرین بنت قنسول زرد شده اند :

زرد شدن برگ ها نیز دو علت دارد . علت اول اینکه آبیاری بیش از حد می باشد که باید آبیاری را کم کرده و هر موقع که گلدان گیاه خشک بود ، گیاه را آبیاری کنید . و دوم اینکه گیاه کمبود ازت دارد که باید به گیاه ازت بدهید تا مانند قبل شود .

 

۷- براکته ها سبز هستند ولی قرمز نمی شوند :

اگر براکته ها همچنان سبز بود و قرمز نبود ، این موضوع نشان دهنده این می باشد که گلدهی گیاهان به پایان رسیده است و باید تا سال آینده صبر کنید تا گلدهی خوبی را بدهد .

 

۸- برگ ها کوچک و جوانه ای ندارند :

دلیل نزدن جوانه ها ، بخاطر کمبود تغذیه می باشد که باید دفعات تغذیه را تا زمانی که گیاه جوانه بزند زیاد کنید . می توانید ماهی ۲ الی ۳ بار به گیاه تغذیه مصنوعی بدهید .

 

۹- شکل گل ها عادی نمی باشد :

این علت یعنی اینکه گیاه جوانه زده است و شروع به رشد کرده است و در این زمان یک بار متوقف شده است و علت طبیعی نبودن برگ ها به همین خاطر می باشد . ولی جوانه های زیرین شروع به رشد می کند و زیبایی خاصی را به خود می گیرد . و مثل برگ های دیگر گل نمی باشد و بسیار طبیعی می باشد . همچنین اگر گیاه را در دمای گفته قرار دهید ، گیاه رشد خوبی را دارد .

 

۱۰- جوانه هایی که در زیر گل بنت قنسول وجود دارد ، ریزش دارد :

علت ریزش جوانه های انتهایی ، بخاطر کمبود کربوهیدارت می باشد که باید از کود های کربوهیدارت استفاده کنید تا جوانه ها ریزش نکند و رشد خوبی را داشته باشد .

 

بنت قنسول | نگهداری از گل بنت قنسول (آبیاری،نور،خاک،کود،تکثیر)

 

آموزش تکثیر گل بنت قنسول

تکثیر گل بنت قنسول به روش قلمه :

 • برای تکثیر بنت قنسول می‌توان از اواسط بهار تا اوایل تابستان تکثیر کرد.
 • درست زمانیکه براکته های صورتی ، قرمز و یا کرم رنگ تولید می کند .
 • در این زمان گیاه شروع به تولید ساقه های جدید میکند.
 • پس شما می توانید با یک چاقوی تیز قلمه های انتهایی ساقه را جدا کنید .
 • سپس آنها را در پودر هومون ریشه زایی فرو ببرید .
 • بعد از آن هر کدام را در گلدانی با قطر دهانه ۶ سانتیمتر بکارید .
 • برای ریشه دار شدن قلمه ها بین ۵ تا ۷ هفته زمان لازم است .
 • روز های ابری و افزایش طول شب باعث تسریع در گلدهی بنت قنسول می گردد .

 

بنت قنسول | نگهداری از گل بنت قنسول (آبیاری،نور،خاک،کود،تکثیر)

 

چند نکته در مورد گیاه بنت القنسول و گلدهی آن 

 • گل بنت قنسول چند سالی می باشد که وارد کشور ایران شده است که استقبال و فروش خوبی را تا به امروز داشته است . گل بنت قنسول برای اولین بار در سال ۱۸۲۵ برای اولین بار در کشور آمریکا و در شهر مکزیک مورد توجه قرار گرفت و در آن کشور و شهر طرفدار زیادی هم دارد.
 • گل بنت القنسول متعلق به کشوری آمریکا لاتین و مکزیک می باشد که در این چند سال استقبال خوبی از این گیاه شده است . گل گل بنت القنسول همیشه سبز می باشد و بیشتر گل هایش در فصل پاییز و زمستان شروع به رویش می کنند . گل بنت القنسول روز کوتاه می باشد ک دارای برگ ها و براکته های رنگین رنگین می باشد .
 • گل های گل بنت القنسول زودتر از براکته هایش شروع به رویش می کند و باید حتما در روز کوتاه گذاشته شود تا رشد خوبی را داشته باشد . گل بنت القنسول دارای براکته های سبز و نارس می باشد  .
 • بنت قنسول گیاهی روزکوتاه است ، یعنی در شرایطی گل‌ های آن پدیدار می‌ شوند که ساعات روز از شب کوتاه ‌تر باشند . این گیاه در اواخر پاییز شروع به گل دادن می‌ کند و در تمام طول زمستان گل‌های خود را نگه می‌دارد .
 • برای آنکه گیاه شما در فصل‌های سرد سال گل دهد، باید آن را در محیط‌هایی قرار دهید که شب ‌ها هیچ نوری به آن نرسد ، برای این منظور می ‌توانید در شب تا زمانی که خانه شما روشن است ، یک کیسه‌ زباله مشکی بر روی آن کشیده و زمانی که لامپ‌ها را خاموش کردید رویش را بردارید . تنها نکته مهم در نگهداری بنت قنسول این است که دمای خانه خود را زیاد بالا نبرید ، چرا که دمای بالا از قرمز شدن گیاه شما جلوگیری می ‌کند .

 

بنت قنسول | نگهداری از گل بنت قنسول (آبیاری،نور،خاک،کود،تکثیر)

نکات مهم در هنگام خرید گل بنت قنسول

 • گیاهی را انتخاب کنید که شاخ و برگ متراکم با برگ های سبزرنگ تیره داشته باشد .
 • جوانه های گل به صورت غنچه و باز نشده ، محکم و سفت قابل رویت باشد .
 • برگ های کوچک دوره جوانه های زرد رنگ نباید رنگ پریده و بی رنگ باشد .
 • اگر جوانه های گل زرد رنگ شده بود یا گرده های اطرافش ریخته بود،آن گل را نخرید !
 • از خرید گیاهانی با برگ های زرد و رنگ رو رفته پرهیز کنید.
 • به عالوه از خرید براکته های (برگ های زیر گل) پژمرده و پاره شده اجتناب کنید .
 • قبل از خرید لابلای برگ های را چک کنید تا عاری از آفت و شپشک باشد .
 • در هنگام خرید گیاهی را انتخاب کنید که دور آن نایلون پیچیده شده باشد .
 • چون بنت قنسول به باد سرد و گرم حساس است .
 • به محض رسیدن به خانه نایلون را از اطرافش بردارید .
 • دمای زیر ۱۰ درجه سانتی گراد باعث آسیب جدی به گیاهتان می شود .

 

بنت قنسول | نگهداری از گل بنت قنسول (آبیاری،نور،خاک،کود،تکثیر)

بیشتر بخوانید : 

گل خورشیدی | نگهداری از گیاه خورشیدی (آبیاری،نور،خاک،کود،تکثیر)

گل مارچوبه | نگهداری از گیاه مارچوبه  (آبیاری،نور،خاک،کود،تکثیر)

گل بابا آدم | نگهداری از گل فیلگوش (آبیاری،نور،خاک،کود،تکثیر)

گل آناناس | نگهداری از گل آناناس (آبیاری،نور،خاک،کود،تکثیر)

مارانتا | نگهداری از گل مارانتا (آبیاری،نور،خاک،کود،تکثیر)l

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا